Biyomühendislik Bölümü

Prof.Dr. Mahmut Deniz YILMAZ

Prof.Dr. Mahmut Deniz YILMAZ

Doktora: Twente Üniversitesi
Yüksek Lisans: Kimya, Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Lisans: Kimya, Ankara Üniversitesi

Çalışma Alanları: Organik Kimya (Organic Chemistry), Supramoleküler Kimya (Supramolecular Chemistry), Malzeme ve Polimer Kimyası (Materials and Polymer Chemistry), Nanobilim (Nanoscience)

Kısa Özgeçmiş: Lisans eğitimini 2003 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Bölümü'nde tamamlamasının ardından yüksek lisans eğitimini, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Bölümünde Prof. Dr. Engin U. Akkaya'nın laboratuvarında 2006 yılında tamamladı. Çalışmaları boyunca ağırlıklı olarak anyonlar, katyonlar ve nötr moleküller için kemosensör olarak işlev gören supramoleküler sistemler; ışık hasat sistemleri (verimli enerji transfer kasetleri); Fotodinamik tedavi ve boya duyarlı güneş pilleri (DSSC) uygulamaları için fotosensitizer tasarım ve sentezi üzerine odaklanmıştır. Yüksek lisansını tamamlamasının ardından Hollanda’da Twente Üniversitesi Moleküler Nanofabrikasyon (MnF) grubunda Prof. Dr. Jurriaan Huskens’in laboratuvarında doktora çalışmalarını tamamladı. Doktora projesi, karmaşık mimari ile hibrit, çok tabakalı materyallerin hazırlanmasıydı. Ekim 2011'de Northwestern Üniversitesinde Prof. Dr. Fraser Stoddart (2016 Nobel Kimya Ödülü sahibi) Araştırma grubuna doktora sonrası araştırmacı olarak katıldı. Buradaki çalışmalarından sonra Ağustos 2013'te TUBİTAK-COCIRC (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu-CoFunded Brain Circulation Scheme Fellowship) bursiyeri olarak iki yıl Türkiye'de Kimya endüstrisinde çalıştı. İki yıllık sanayi tecrübesinden sonra Aralık 2015 de Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi'ne tam zamanlı öğretim üyesi olarak katıldı. Doç. Dr. Mahmut Deniz Yılmaz’ın şu andaki araştırma konuları arasında organik kimya, çözeltide ve arayüzlerde supramoleküler kimya, kontrollü ilaç salınımı için mezo-gözenekli nanopartiküller, yüzey aktif maddeler ve deterjanlar, ağartıcı katalizörleri yer almaktadır.
 

İletişim Bilgileri

Merkez Kampüs
Melikşah Mah. Beyşehir Cad. No:9 42080 Meram / KONYA
Telefon: 03322235457
E-posta: deniz.yilmaz@gidatarim.edu.tr

CV - Akademik Sayfa

CV YÖK Akademik

Seçilmiş Yayınlar

  1. M. Deniz Yilmaz, Carbohydrate Polymers, 2016, 146, 174–180. "Layer-by-layer hyaluronic acid/chitosan polyelectrolyte coated mesoporous silica nanoparticles as pH-responsive nanocontainers for optical bleaching of cellulose fabrics"
  2. M. Deniz Yilmaz, M. Xue, O. Buyukcakir, M. Ambrogio, M. Frasconi, Y. Wu, J. Zink, J. F. Stoddart, Nanoscale, 2015, 7 (3), 1067–1072. "Sugar and pH dual- responsive mesoporous silica nanocontainers based on competitive binding mechanisms"
  3. M. Deniz Yilmaz, J. Huskens, Soft Matter, 2012, 8 (47), 11768–11780. "Orthogonal
  4. supramolecular interaction motifs for functional monolayer architectures"
  5. T. Gang, M. Deniz Yilmaz, D. Ataç, S.K. Bose, E. Strambini, A.H. Velders, M.P. de Jong, J. Huskens, W.G. van der Wiel, Nature Nanotechnology, 2012, 7 (4), 232–236. "Tunable molecular spin doping of a metal"
  6. M. Deniz Yilmaz, S.H. Hsu, D. N. Reinhoudt, A. H. Velders, J. Huskens, Angewandte Chemie International Edition, 2010, 49 (34), 5938–5941. "Ratiometric fluorescent detection of an anthrax biomarker at molecular printboards"