Mühendislik Programları Öğrencilerimizin Çiftçilerimiz için Geliştirdikleri Şeker Pancarı Odaklı Projeleri TEKNOFEST 2021 Tarım Teknolojileri Yarışması Finalinde Üniversitemizi Temsil Edecek

Mühendislik Programları Öğrencilerimizin Çiftçilerimiz için Geliştirdikleri Şeker Pancarı Odaklı Projeleri TEKNOFEST 2021 Tarım Teknolojileri Yarışması Finalinde Üniversitemizi Temsil Edecek Okulumuz mühendislik programları öğrencilerinden Muaz Asilkan, Veysel Can Bingöl, Furkan Özçelik, Mehmet Taha Uyar ve Yunus Emre Güçlü tarafından kurulan, danışmanlığını Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümümüzden Dr. Öğretim Üyesi Burak Yılmaz'ın yaptığı Saka Teknoloji Takımı SAKATAR projesiyle İstanbul'da düzenlenen TEKNOFEST 2021 Tarım Teknolojileri yarışmasında finalde üniversitemizi temsil edecek.

Bu projede öğrencilerimiz özellikle şeker pancarı üreticilerinin sıklıkla karşılaştıkları ve üretim verimini büyük ölçüde etkileyen cercospora ve külleme gibi yaprak hastalıklarına, zirai gözlem yapan drone, zirai gözlem istasyonu ve mobil uygulama ile inovatif çözümler getirmektedir. Projede aynı anda hem yer istasyonundan veri toplama, hem bilgiyi mobil uygulama ile paylaşıp kullanıcıya karar konusunda destek sunma hem de insansız hava aracı ile veri toplama ve görüntü işleme yetenekleri bir arada bulunmaktadır. Dolayısıyla, çiftçiler ve kooperatifler için geniş kapsamlı bir hizmet sunma imkânı mevcuttur. Projede ortaya çıkartılan ürün sayesinde pek çok hastalığın daha belirtileri ortaya çıkar çıkmaz önleminin alınarak müdahale edilmesi sağlanmakta, böylece maddi kayıpların önüne geçilmektedir.

Öğrencilerimize ve danışmanlarına finalde başarılar dileriz.