Biyomühendislik Bölümü

Hakkımızda

Biyomühendislik Bölümü
Biyomühendislik programının amacı, temel biyomühendislik, moleküler biyoloji ve genetik bilimlerinin konularına hakim, ve bunların çeşitli alt dallarında teorik ve uygulamalı bilgilerle donatılmış, toplumsal ihtiyaçlara çözümler üretmeyi hedefleyen, araştırma ve geliştirmeye önem veren ve hayat boyu öğrenmenin önemini benimsemiş yüksek donanımlı, problem çözme kabiliyeti yüksek ve sorumluluk üstlenebilen mühendisler yetiştirmektir.

Programın somut amaçları, öğrencilerin temel matematik, biyoloji, kimya vb. bilim ve mühendislik bilgilerini edinmesi, biyolojik sistemleri tanımlaması, mühendislik bilgilerinin biyolojik sistemlere uygulanmasını öğrenmesi, diğer programlardan ders alarak ve ortak projeler yaparak disiplinlerarası çalışma becerileri kazanması, canlıları kapsayan sistemlerin analitik çözümlerini uygulamayı öğrenmesidir.

Programın avantajı, biyomühendisliğin öncelikle geniş uygulama alanları bulmasından gelmektedir. Biyomühendislik bölümü, yaşam bilimlerini mühendislikle birleştirme özelliği olan bir disiplindir ve eğitim sistemi, disiplinlerarası çalışmayı gerektirir. Bunun sonucunda. biyoteknoloji, biyomedikal, biyomalzemeler, biyoproses mühendisliği alanlarında mezunlara çalışma olanağı avantajları sunar.

Biyomühendislik programı, son yıllarda giderek artan bir önem kazanmıştır. Akademik olarak çalışma alanının çeşitliliği yani disiplinlerarası çalışma imkanı vermesi, öğrenciler için fırsat olarak görülmektedir. Öğrenciler farklı bölümlerden ders alma imkanına sahip olduklarından ve disiplinlerarası projelerde yer alabileceklerinden akademik olarak çok yönlü gelişimleri sağlanacaktır. Mezunların lisansüstü eğitim almak için akademik yaşamlarına devam etmeleri önemli akademik kazanımlar sağlayacaktır.