Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü

Hakkımızda

 Elektrik-Elektronik Mühendisliği
Üniversitemizde yeni kurulmuş olan Elektrik – Elektronik Mühendisliği bölümünde, ilk olarak 2017-2018 Akademik yılı başında üniversitemizin Mühendislik-Mimarlık Fakültesini tercih eden ve 4. Dönem başında bölümümüzü seçen öğrenciler eğitim alacaklardır.

Elektrik – Elektronik Mühendisliği temel bilim bilgisini ve matematik uygulamalarını teknolojide kullanarak, çeşitli çalışma alanlarında teknolojik çözümler tasarlayıp, geliştiren temel bir mühendislik dalıdır. Bu mühendislik dalının çalışma alanları arasında elektrik üretimini sağlamak, enerji iletimi dağıtımı projelerini yapmak, analog ve sayısal sistemlerde sinyallerin işlenmesi, haberleşme sistemlerinin geliştirilmesi, tıbbi elektronik cihazların geliştirilmesi ve kontrol cihazları geliştirmek vardır.

Elektrik - Elektronik Mühendisliği’nin hayatın vazgeçilmez parçası olmuş teknolojilerin geliştirilmesinde çok önemli bir rolü vardır. Elektrik - Elektronik Mühendisliği kaynaklı elektrik ve enerji, mikroelektronik, radar, robot, tıbbi cihazlar, haberleşme cihazları gibi teknolojilere erişim günümüz dünyasında adeta çağdaş medeniyetin ve gelişmiş olmanın kriteri haline gelmiştir.

Elektrik – Elektronik Mühendisliği bölümünde güçlü bir akademik bilgi edinen, üniversitemizin temel felsefesinde denildiği gibi bilgiyi ürüne dönüştüren, böylece mühendislik problemlerine çözümler getirebilen mühendisler yetiştirmeyi hedeflemekteyiz. Bilginin ürüne dönüştürülmesi yeteneğini öğrencilerimize kazandırmak için, teorik derslere ilaveten çok yoğun uygulamalı ve proje geliştirmeye yönelik derslere müfredatımızda yer verilmiştir. Bölümde eğitim dili İngilizce’dir. Öğrencilerimize dünyada teknolojik gelişmeleri takip etmelerini ve çalışmalarını bilimsel olarak sunmalarını sağlayacak iletişim kurma becerisi kazandırılacaktır. Mezunlarımız aldıkları bu üstün nitelikli eğitim sonunda çok çeşitli alanlarda çalışma hayatına katılacaklardır.
 
Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı